Citokin vihar és a bélflóra kapcsolata
A covid 19 fertőzéssel és az oltással kapcsolatosan, talán már te is hallottál a citokin vihar kifejezésről, amihez heves tünetek illetve végzetes következmény is társul. Ezt szeretném érthetően megvilágítani a számodra, a saját pályámon belül, ami a bélflóra ebben az esetben!
Ezt a jelenséget/tünetet a szervezetben már évekkel ezelőtt is vizsgálták és mivel egy immunfolyamatról van szó, természetes, hogy a microbiome vizsgálata előtérbe került ezzel kapcsolatban.

A kép rendkívül jól szemlélteti, hogy a vírusok (nem csak a covid 19-re értendő, hanem az influenzára is, ami szintén a koronavírusok közé tartozik) bejutásával a légutakon keresztül, mely típusú citokinekhez (interleukin-IL) csoportokhoz köthető és hol, mely szerveknél szabályoznak majd immun-, és gyulladásos válasz folyamatokat.
Mit azok a citokineknek?

Citokinek legfontosabb sajátságai
I típusú interferonok (IFN-α, IFN-β):
- természetes immunitás elemei
- vírusellenes védelemben játszanak szerepet
II típusú interferonok (IFN-γ) vagy immuninterferon, hatása sokrétű:
- aktivált T-limfociták termelik
Kemokinek:
- fokozzák az adhéziót
- leukociták (fehérvérsejtek) aktiválása
Kapcsolódó kutatások és eredmények
Dr. Melanie Schirmer által vezetett kutatócsoport, 500 egészséges ember székletmintáját gyűjtötte be, hogy mikrobiális taxonómiai (kik vannak odabent) és funkcionális (mit csinálnak odabent) profilokat hozzanak létre. Vérmintákat is levettek ezzel egyidejűleg, hogy a citokin választ is mérhessék majd. 3 féle baktériumot használtak a stimulációban, amik jellemzően a diszbiózis során leggyakrabban szerepet játszanak a gyulladásos folyamatok kialakulásában és gombás eredetűeket is. Ezek az E.coli (LPS folyamtok), Gram-negatív baktériumokat képviselő Bacteroides fragilis és a Gram-pozitív baktériumokat képviselő Staphylococcus aureus, a két pedig gombás eredetű: Candida albicans hyphae és a conidia élesztő.
Továbbá a vizsgálat alapját képezte:
- a vizsgált személy neme, életkora, évszak és az ehhez kapcsolódó környezeti hatások
- Genetika
- Bélflóra

Megállapítotások:
- A gazdatest általános jellemzői, mint például az életkor és a nem, fontos hatással vannak a gyulladásra. A férfiaknál magasabb a monocita eredetű proinflammatorikus citokinek termelése, míg a nőknél nagyobb a Th17 válasz. Ezek a különbségek részben magyarázatot adhatnak a férfiak és a nők közötti patológiák különbségeire: a férfiak hajlamosabbak az anyagcsere és a szív- és érrendszeri betegségekre, míg a nők gyakrabban szenvednek autoimmun betegségekben. Ezenkívül az idős embereknél hibás IFNγ termelési kapacitást figyeltek meg, ami megmagyarázhatja a fertőzések iránti fokozott hajlamot.
- A HFGP (Human Functional Genomics Project) genomi megközelítései megmutatják a gazda genetikájának fontosságát a citokin válaszok meghatározásában.
- Fontos tapasztalata/következtetése a vizsgálatnak, hogy mind a genetikai, mind a mikrobiom faktorok azok a tényezők, amelyek legfőképpen fejtenek ki stimulus- és citokin-specifikus hatást, amelyre érdekes új minták alakultak ki: a TNFα és az IFNγ termelési kapacitását a mikrobiom erőteljesebben befolyásolja, míg más citokinek, például az IL- Az 1β, IL-6 és Th17-eredetű IL-17 és IL-22 kevésbé, de specifikusabban asszociál a bél mikrobiotájával. Érthetőbben megfogalmazva, az immunrendszer védekező képessége nagyban függ a genetikától és a bélflórát alkotó baktériumoktól!