Nassolnivaló gyerekeknek, felnőtteknek - Egészségesen
Bár ebben a kategóriában, már jó pár receptet megosztottam direktben a közösségi oldalaimon, ennek az apropóját, egy nagyon kedves anyuka hozzászólása adta az egyik posztomnál. Félreértettem a hozzászólását, amit azóta tisztáztunk, de ettől függetlenül más, éppen az életmódváltáson gondolkodó szülőknek még jól jöhet pár gondolat.
A hozzászólásban röviden, szerepelt ez:
Jó lenne egy tanfolyam, ahol megtanítanák a gyerekeket, megegyenek bizonyos ételeket...
Elgondolkodtam, mielőtt válaszoltam, hiszen a posztom ahova ez a hozzászólás érkezett, egy másik 4 gyermekes anyuka csodálatos ételfotóit tartalmazta.
Felmerültek bennem kérdések:
- Miért gondolják azt emberek, hogy ami egészséges az biztosan nem finom?
- Nem fogják szeretni a gyerekeim, biztosan nem ízlik majd nekik?
- Időigényes elkészíteni ami egészséges?
- Nagyobb költséggel jár az egészséges táplálkozás!
- Önsanyargatás, tele lemondásokkal, éhezéssel!
És még sorolhatnám....
Mielőtt ezekre reagálnék, következzen egy chips recept, ami egy szuperfood is egyben, és bátran adhatod a gyerekednek, meg magad is fogyaszthatod bűntudat nélkül!
Sárgarépa chips
Tápanyag 1 adagban (kb. 30 g) :
61 Kcal ebből 33 kcal zsír
Totál zsír 4 g, ebből telített 1 g
Nátrium 43 mg
Totál szénhidrát 7 g, ebből rost 2 g, cukor 3 g
Fehérje 1 g
Ez az étel az alábbi diétákkal kompatibilis:
- GFCFSF (glutén,tej és cukormentes) Autista és ADHD étrendben is fogyasztható
- Tojásmentes
- Csonthájasokat, mogyoróféléket nem tartalmaz
- Eliminációs étrendben
- Alacsony szalicil tartalmú étrendben
- Low Sag diéta
- Low Fodmap
- GAPS
- Paleo
- Aip
Hozzávalók 4 főre:
- 4 db bio sárgarépa, lereszelve karikákra vagy hosszában
- 2 ek kókuszolaj, nem finomított és homogénezett
- Parajdi vagy himalaya só
Elkészítés:
Kisebb serpenyőben hevítsük fel az olajat, max. 150° C-ra és forgatva süssük meg benne a répaszeleteket ropogósra. Papírtörlőre szedjük ki, hagyjuk lecsöpögni az olajat, sózzuk meg. Kihűlve fogyasszuk, ekkor válik igazán ropogóssá.
El lehet készíteni a sütőben is, ekkor az olvasztott kókusz-, vagy olívaolajjal keverjük el a répakarikákat. 175°C sütőben, sütőpapírral kibélelt tepsiben, 6-6 percig sütve, mindkét oldalán. Így kevésbé lesz ropogós, de nagyon finom így is. A sütőből kivéve sózzuk meg.
Tipp:
- Rozmaringgal fűszerezve mennyei ízélményben lesz részed, amivel megszórhatod vagy a sütőben készítve egy ágat mellétéve készítheted el
- A sütéshez használt és megmarad értékes anyagokat tartalmazó olajat ne öntsd ki, süss ki benne pl. fűszeres csirkemell csíkokat
A fenti kérdéseknél folytatva, megértem az anyuka aggodalmát, ez az egész ételmód és étrend váltás, valahogyan évtizedek alatt el lett szúrva. Nem működött megfelelően a kommunikáció és sokan azt gondolom, összekeverik a tényleg szigorú terápiás célú diétákkal, amik tényleg ízetlen-szagtalan ételeket is jelenthetnek, ahol a fűszerek, só használata is ki van zárva.
Az én platformjaimon, nem ezek az ajánlások és a hozzá köthető ételek szerepelnek, én az egészséges vagy a bélflóra regenerálásra váró embereknek ajánlok finom, egyszerűen, gyorsan elkészíthető recepteket.
Másrészt, azt gondolom, amit az anyukának is válaszként leírtam, sok szülő kényelmi szempontok alapján választ és ad a gyerekének ételeket. Ezek sajnos az esetek többségében a rossz minőséget képviselik, amik szinte minden hasznos tápanyagtól mentesek! És a gyerek, aki azzal a képességgel jött a világra, hogy abban a formájában, ahogy később a hozzátáplálás szakaszában már fogyasztja majd, nem ismeri a sót, és a cukrot, chipset, kukorica pelyhet, ropit, csokit, kólát, rostos üdítőket vagy a pékárukat! Ezekre a szülők szoktatják rá a gyerekeiket, és bele sem gondolnak, hogy saját rossz szokásaikat örökítik tovább!
Miért nehezebb azt elhinni, hogy ugyanezzel a lendülettel a gyerekeket az eleve velük született szokásaikon tartsuk tovább, és olyan ételek mint a nyers vagy alig feldolgozott zöldségek, gyümölcsök, gabona és álgabona, húsféléket adjuk nekik fogysztásra?
Ideje, hogy itt is újabb szelek fújjanak, mert szinte népbetegségé vált a gyerekkori diabétesz és az inzulin rezisztencia, a pajzsmirigy betegségeiről nem is beszélve! Ezek a kórképek, mind szoros kapcsolatot mutatnak a táplálkozási szokásokkal és a megváltozott bélflórával!
Tehát kedves szülők, ideje felismerni és tudatosítani magunkban, az vagyok amit megeszek, és mi döntünk arról, hogy ezek az ételek mik és milyen minőségűek lesznek!
Jó egészséget kívánva! Z <3