Az SCD (speciális szénhidrát diéta) egy New York-i orvos, Dr. Sidney Haas által kifejezetten cöliákiában szenvedő páciensei számára kidolgozott étrendből ered. A cöliákia egy immunválasz a glutént tartalmazó élelmiszerekre, amelyek számos gabonában megtalálhatóak, beleértve a búzát, az árpát és a rozsot. A betegséget már a második században dokumentálták (egy Kappadókia Aretaeus nevű görög orvos). Azóta az orvosok számos kutatást, lépést tettek annak azonosítására és a kezelése, tünetek enyhítése érdekében.
Az SCD az IBD (irritábilis bélbetegség: Crohn, colitis) betegeken kívül azok számára is jótékony hatású lehet és a gyógyuláshoz vezető úton sikerrel alkalmazhatják, akik SIBO-ban, IBS-ben, SIFO-ban (vékonybél gomba túlszaporodása) vagy candida fertőzésben szenvednek.
Az SCD bizonyos típusú szénhidrátok és egyéb, az emésztést és a gyógyulást elősegítő élelmiszerek fogyasztásán alapul. A cél a sérült bélnyálkahártya helyreállítása, a bélbaktériumok egészséges egyensúlyának elérése, a tápanyagok táplálékból történő felszívódásának javítása, valamint az immunrendszer gyulladásos reakciójának csillapítása, amely számos emésztési probléma és betegség esetén jelentkezik.
Megérted majd a "specifikus" szót a diéta nevében. Ez azért van, mert nem távolítasz el minden szénhidrátot, csak azokat, amelyek összetettek és nehezen emészthetők. Az egyszerű szénhidrátok vagy monoszacharidok a cukor legalapvetőbb formái, és nem igényelnek emésztőrendszeri hasítást (enzimatikus emésztés), hogy a bélnyálkahártyán keresztül felszívódjanak a véráramba. A monoszacharidokat tartalmazó élelmiszerek például a méz, a gyümölcslé és bizonyos zöldségek.
Az összetettebb szénhidrátok - diszacharidok és poliszacharidok - felszívódást igényelnek. A diszacharidok közé tartozik a laktóz (a sajtban és a tejben), a feldolgozott cukor (például a nádcukor) és a kukoricaszirup. A poliszacharidokat tartalmazó élelmiszerek közé tartozik például a rizs, az édesburgonya, a gabonafélék és néhány zöldség.
A rost számos élelmiszer másik hasznos összetevője. A rostok a megfelelő mennyiségű vízzel együtt lehetővé teszik az élelmiszerek gyors és könnyű átjutását az emésztőrendszeren keresztül, miközben söpörnek és tisztítanak. A gyümölcsökből, diófélékből és bizonyos zöldségekből származó rostok fogyaszthatók az SCD követésekor, de a gabonákból származó rostok nem.